Astereognozja i dotykowa agnozja: objawy i przyczyny
Astereognozja, zwana także dotykową agnozją , jest mało znanym zaburzeniem, ponieważ zwykle nie wpływa negatywnie na życie ludzi, którzy cierpią. Jest to rodzaj agnozji (to znaczy zaburzenie w identyfikacji obiektów, które nie jest spowodowane zmianami sensorycznymi), które specyficznie zmienia rozpoznawanie przez dotyk.
W tym artykule opiszemy najważniejsze cechy kliniczne i najczęstsze przyczyny astereognozji lub agonii dotykowej , Zanim przejdziemy dalej, krótko rozwiniemy pojęcie agnozji, ponieważ ważne jest, aby odpowiednio kontekstualizować astereognozję i porównać ją z innymi zaburzeniami tej samej klasy.
- Powiązany artykuł: "5 rodzajów agnozji (wizualnych, słuchowych, dotykowych, motorycznych i kaprala)"
Czym są agnosias?
Agnoza to grupa zaburzeń, które charakteryzują się brakiem rozpoznawania bodźców, które występują w pewnej modalności zmysłowej, takiej jak dotyk lub słuch. W takich przypadkach deficyty nie są konsekwencją zmian w narządach zmysłów , ale na wyższych poziomach ścieżek percepcyjnych.
Ten typ objawu pojawia się zwykle w wyniku urazów, które uszkadzają kórkę mózgową, zakłócając przekazywanie impulsów zmysłowych do ścieżek związanych ze świadomym rozpoznaniem. Niektóre z najczęstszych przyczyn agonii to udary niedokrwienne i choroby neurodegeneracyjne.
Ogólnie rzecz biorąc, agnosias występują w jednej modalności i są często klasyfikowane zgodnie z sensem, w którym następuje zmiana. Więc możemy znaleźć czynności wzrokowe, słuchowe, dotykowe lub somatosensoryczne, motoryczne i ciała , które polegają na trudnościach w identyfikacji własnego ciała lub jego części, często jednej z połówek.
Przykładem tego rodzaju zaburzeń może być niezdolność do rozpoznania, że przedmiot, który dana osoba ma przed sobą, to ręcznik przez wzrok, chociaż mógłby go zidentyfikować za pomocą dotyku; w tym przypadku mówimy o wizualnej agnozji. Czasami, jeśli uszkodzenie mózgu, które powoduje zakłócenie, jest bardzo poważne, może to wpłynąć na kilka modalności sensorycznych.
- Może jesteś zainteresowany: "31 najlepszych książek o psychologii, których nie możesz przegapić"
Definiowanie astereognozji i dotykowej agnozji
"Astereognozja" to termin powszechnie używany w odniesieniu do dotykowej agnozji, to znaczy niezdolności do identyfikacji przedmiotów poprzez dotyk w przypadku braku anomalii w samej percepcji. Przez minusy, stereognozja byłaby podstawową zdolnością, która pozwala nam dostrzec i rozpoznać ten rodzaj bodźca w normalny sposób
W tego rodzaju agnozie osoba nie może odzyskać z pamięci informacji niezbędnych do zidentyfikowania kluczy stymulacyjnych związanych z dotykiem, takich jak temperatura, tekstura, rozmiar lub waga. Jednakże jest w stanie to zrobić, kiedy używa innych zmysłów (zwykle wzroku), chyba że obecne są inne rodzaje agnostyki.
Niektórzy autorzy używają nazwy "Dotykowa agnozja" tylko w przypadkach, w których wpływ jest ograniczony do jednej z rąk lub co najwyżej za dwie, podczas gdy jeśli problem dotyczy dotykowej percepcji w bardziej ogólny sposób, wolą mówić o astereognozji. W każdym razie wydaje się, że nie istnieje konsensus w sprawie tych nomenklatur.
Przy wielu okazjach astereognozja i dotykowa agnozja nie są diagnozowane, ponieważ zazwyczaj nie zakłócają w znacznym stopniu funkcjonowania tych, którzy ich doświadczają. Doprowadziło to do niedoszacowania liczby przypadków astereognozji, a także do niedostatku badań w tym zakresie wykrytych podczas przeglądu literatury naukowej.
Przyczyny tego zaburzenia
Dostępne dowody wskazują, że astereognozja pojawia się jako konsekwencja zmian w dwóch określonych obszarach każdej z półkul mózgowych: płat ciemieniowy i kora asocjacyjna (złożona z części płatów ciemieniowych, skroniowych i potylicznych). Jest również powiązany z Uszkodzenie kręgosłupa lub pleców rdzenia kręgowego .
Specyficzne umiejscowienie zmian określa specyfikę objawów. W ten sposób, gdy uszkodzona jest brzuszna część kory, szczególnie dotknięta jest percepcyjna percepcja trójwymiarowych obiektów, podczas gdy jeśli dzieje się to w korze grzbietowej, to częściej problemy z rozpoznawaniem mają charakter poznawczy.
Jednym z zaburzeń, które są najbardziej bezpośrednio związane z astereognozją, jest choroba Alzheimera, charakteryzująca się postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych, które szczególnie wpływa na pamięć.To stowarzyszenie wspiera podejścia, które to bronią agnosias są głównie zaburzeniem pamięci , a nie percepcji.
Dotykowa agnozja, a dokładniej cyfrowa agnozja (która dotyka palców), jest również charakterystyczną oznaką zespołu Gerstmanna. W tym zaburzeniu astereognozja występuje wraz z innymi osobliwymi objawami, takimi jak trudności w orientowaniu się między lewą i prawą, do obliczania lub tworzenia graficznych prezentacji, zwłaszcza do pisania.